Wzloty i upadki na parkiecie
RSS
poniedziałek, 30 stycznia 2012

Witam,

z racji przerwy w nauce wrzucam filmik z rumbą z okresu grudniowego :) Teraz chyba jest trochę lepiej, ale na razie nie ma kto wpaść na zajęcia nakręcić nas :)Pozdrawiam tanecznie :*

Syla:)

czwartek, 26 stycznia 2012

Kolejna wypocina moja z dnia

15.12.2011

Dzisiaj nie było Wacka( co tak się nazywa mój partner- jeszcze o tym nie wspominałam:)), a ćwiczyliśmy kontakt w parze, więc tak naprawdę nie mogłam się wykazać. Arek Sosnowski (nasz trener zewnętrzny) ciągle mi wytyka prawy wystający bark, ale staram się nad nim pracować. W walcu ćwiczyliśmy jeszcze przestrzeń. Aby zwiększyć przestrzeń idąc do tyłu należy wybić się z nogi podczas gdy "centrum" czeka na znak partnera. Wybijamy się jak najdalej z pięty ( z obcasa jest to bardzo trudne). Noga wyprowadzona do tyłu musi być prosta. Podczas tego ruchu przez moment powinna być zachowana pozycja trójkąta. Ćwiczyliśmy też wychylenia w obrocie w prawo.Na 2 i 3 powinno być wychylenie ( właściwie to już na 2 powinnyśmy wypiąć mostek i być ustawione do wydłużenia szyi i głowy.) Po tym ruchu głowa wraca do pozycji wyjściowej. Ten ruch głową( tzw. ekspozycja partnerki) może być wykonany tylko w ruchu do tyłu dla partnerki, partner w tym momencie powinien umożliwić partnerce wychylenie się rozciągając prawą część klatki piersiowej( oczywiście w górę, nie łamiąc ramy w dół.)

 

Jak powinno robić się wychylenie partnerki?

Głowa nie powinna przekraczać linii pięty nogi na której stoimy. Głowę rozciągamy w górę, a nie łamiemy w szyi. Wsuwanie bioder do partnera powoduje że nasza szyja i mostek odchyla się, dlatego powinnyśmy wyraźnie wejść biodrami pod partnera. W innym wypadku nasza kariera taneczna szybko się skończy z groźnym urazem kręgosłupa. Obok dla zrozumienia mój niewypalony szkic, ale wydaje mi się że zrozumiały :)

 

W sambie robiliśmy większy zakres ruchu biodrami w promenadzie run, ale właściwie nikomu to nie szło. W tym celu Asia Rolecka( nasza trenerka zewnętrzna) wymyśliła krok merenge ( który dozwolony jest dopiero w B klasie.) Robimy krok do przodu na palce,kolano zgięte,noga z tyłu się prostuje. I tak w kółko( oczywiście na zmianę nogi), pomiędzy były jeszcze 2 walki.Oczywiście w porównaniu do walków kroki merenge są bardzo krótkie Aby zrobić duży ruch biodrem należy iść do przodu od uda. Wspominaliśmy też o rozliczeniu promenady run. Pierwszy krok jest taki sam jak trzeci, ale dłuższy o drugiego. Czyli odpowiednie czasowanie :

------------- --------- --------------

  1 krok      2 krok       3 krok

 


Pozdrawiam  i życzę owocnych treningów;)

Syla :)

piątek, 13 stycznia 2012

Jako że wcześniej prowadziłam notatki w formie tradycyjnej, chciałabym je przenieść również tutaj,także daty nie do końca będą się zgadzać :)

14.12.2011 r.

Trenowaliśmy ten sam układ samby co ostatnio, ale dzisiaj pod trochę innym kątem, w mianowicie względy estetyczne. W pierwszym kroku (whisku) głowa i ręka wyraźnie skierowana jest w lewą stronę ( ręka prosta, dłoń baletnicy). Przy "chodzonym" obrocie partnerki po ręką, ręka partnerki wysoko wyciągniętą do góry z zadartą dłonią tzw. hiszpańska dłoń. Następnie jest promenada run czyli biegana, gdzie osoba idąca z lewej strony rozciąga bardzo prawą rękę która leży na barku partnera/partnerki a prawa ręka jest delikatnie do przodu (absolutnie z tyłu!!). Osoba idąca z prawej strony ręka prawa wyciągnięta w bok. Należy też pamiętać, że idą z lewej strony trzeba isć trochę na zewnątrz ( w lewo) żeby rozciągnąć ramę :) Na końcu promenady trzeba wyraźnie skręcić ciało aby zamknąć promenadę poprawnie. Przy stationary samba walks powinniśmy szybkim ruchem wyciągać rękę w bok a następnie przed siebie ( ręka powinna być pierzasta, czyli palce rozchylone). Później w bota fogos na przemiennie ręka raz w górę, raz w bok. Następnie są voltasy, przy zamianie miejsc w voltasach należy rękę wolną trzymać w bok. Przy krokach "schasse"( nie wiem jak sie nazywają, ja je nazywam tak) idziemy jak w cha-chy na jednym poziomie.

A żeby zrozumieć jaki to układ wrzucam swoje wypociny, ale proszę o wyrozumiałość, dlatego że dopiero wkraczam w świat ciężkich treningów :) A układ był kręcony zanim dowiedzieliśmy się tych fascynujących rzeczy o których wam dzisiaj pisałam, chodzi tutaj tylko żebyście wiedzieli o jakich mówię krokach.W jivie nie trenowaliśmy dziś techniki, a natomiast robiliśmy układ, ponieważ jeszcze żadnego nie mamy. Podczas odbicia ręcę powinny być ułożone w V ( ręka wewnętrzna prosto, a ręka zewnętrzna lekko pod ukosem). W zamianie miejsc zaczynamy od kroku w tył i wtym samym czasie nasza ręka również idzie do tyłu. Kiedy idziemy za plecami partnera( oczywiście my partnerki jesteśmy ustawione przodem do jego pleców) rękę zabieramy wyraźnie przed siebie, a później wyprowadzamy ją w bok i zwijamy wokół ciała dla kontrastu :) I kolejny wypocony jive :)Tym czasem ja pędzę na trening.Miłego czytania i oglądania :)

Syla :)

 

taniec

 

Witam,

założyłam tego bloga, aby dzielić się z wami moimi przeżyciami związanymi z moim hobby, czyli tańcem towarzyskim oraz wszystkimi wskazówkami jakich udzielają mi moim trenerzy. Mam nadzieje że osoby czynnie uprawiające ten sport dowiedzą się czegoś nowego, a osoby które pierwszy raz zetknął się z tym zagadnieniem nie rozstaną się z tańcem do końca swych dni :)

Syla;)

Liczniki